Rosnąca liczba pacjentów wymagających dializoterapii skutkuje zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi pielęgniarskie. Niedobór pielęgniarek w polskim systemie ochrony zdrowia powoduje, że liczne stacje dializ pomimo precyzyjnego planowania zabiegów i optymalnego zarządzania czasem pracy zespołów pielęgniarskich mają trudności w zabezpieczeniu odpowiedniej liczby personelu pielęgniarskiego niezbędnego do wykonania dializ.
Jednym ze sposobów złagodzenia niedoboru pielęgniarek w stacjach hemodializ oraz utrzymania profesjonalnej opieki nad pacjentami hemodializowanymi jest włączenie do zespołów dializacyjnych Opiekunów Medycznych z kwalifikacjami MED14. Mogą oni przejąć od pielęgniarki dializacyjnej czynności zgodne z ich kompetencjami zawodowymi oraz wykonywać po przeszkoleniu stanowiskowym określone czynności specyficzne dla stacji dializ, takie jak:
- przygotowanie stanowiska do dializy, w tym instalacja na maszynie zestawu jednorazowego,
- przygotowanie pacjenta do dializy (kontrola wagi ciała, ciśnienia, temperatury ciał, wykonanie pomiaru BCM),
- opieka nad pacjentem po dializie,
- dezynfekcja sprzętu medycznego.
Szczegółowy wykaz czynności zawodowych Opiekuna Medycznego znajduje się w załączniku 5 do ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych.
Przejęcie tych zadań przez opiekuna realnie zmniejsza obciążenie pielęgniarek dializacyjnych, które mają więcej czasu na procedury bardziej skomplikowane i mogą skupić się na specjalistycznej opiece nad pacjentami leczonymi nerkozastępczo.
Włączenie Opiekuna Medycznego do zespołu dializacyjnego daje również możliwość zapewnienia profesjonalnej opieki większej liczbie pacjentów dializowanych przez istniejące zespoły pielęgniarskie.