Gdy drobnoustroje chorobotwórcze lub wirusy — takie jak wirus SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 — przedostaną się do organizmu ludzkiego, w pierwszej kolejności zaczynają atakować komórki i przystępują do rozmnażania się. W tym kontekście często używa się terminu „antygen”. Jest to nazwa kategorii wszystkich drobnoustrojów chorobotwórczych, wirusów i innych szkodliwych mikroorganizmów przedostających się do ludzkiego organizmu. Taki atak określa się mianem zakażenia lub infekcji.
Krwinki białe działające w ramach układu immunologicznego zwalczają infekcje, usuwając drobnoustroje chorobotwórcze, wirusy i zakażone komórki ludzkie. W trakcie tego procesu usuwania układ immunologiczny wytwarza przeciwciała. Każdy typ przeciwciał jest unikatowy i chroni organizm przed jednym, konkretnym typem antygenów.
Szczepionki pomagają organizmowi nabrać odporności bez zachorowania, tzn. poprzez symulowanie zakażenia. Reakcja immunologiczna na szczepienie wywołuje powstanie tzw. komórek pamięci. Zapamiętują one, jak wytworzyć potrzebne przeciwciała i jak zwalczyć wirusa w przyszłości.
Rozwój takich komórek pamięci w następstwie szczepienia trwa kilka tygodni.