Choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia i dializy: co należy wiedzieć, aby zachować zdrowie

Jak już wiesz, wielu pacjentów poddawanych dializie cierpi na różne choroby układu krążenia. Dobra wiadomość jest taka: dzięki odpowiedniej opiece i zastosowaniu środków ochronnych istnieje zawsze możliwość aktywnego spowolnienia rozwoju choroby układu krążenia i poprawy rokowań lub zmniejszenia ryzyka jej dalszych postępów.

Choroby układu krążenia – spojrzenie na problem z bliska

Określenie „choroba układu krążenia” jest w rzeczywistości określeniem błędnym: nie oznacza ono jednej choroby, ale jest pojęciem stosowanym na wiele chorób, w tym nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca i udar. Niektóre z tych stanów chorobowych występują częściej niż pozostałe. Choroba układu krążenia może być przyczyną zatrzymania prawidłowej funkcji serca, polegającej na wydajnym pompowaniu krwi do organizmu, nieprawidłowego funkcjonowania zastawek lub zwężenia czy stwardnienia tętnic. Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych mogą być również niektóre związki toksyczne lub bakterie.

Nadciśnienie

Wysokie ciśnienie lub nadciśnienie, często określa się mianem „cichego zabójcy”. Nadanie takiego przydomku wynika z faktu, że wiele osób cierpi na wysokie ciśnienie nie doświadczając jednocześnie żadnych objawów. Podczas pomiaru ciśnienia krwi odczytywane są dwie liczby.Ciśnienie skurczowe, którego wartość podaje pierwsza liczba, oznacza poziom ciśnienie podczas pracy serca, natomiast ciśnienie rozkurczowe, czyli druga liczba, odnosi się do poziomu ciśnienia podczas fazy spoczynku serca. U osób cierpiących na nadciśnienie krew tłoczona jest przez naczynia krwionośne z nadmierną siłą. W miarę upływu czasu powoduje to uszkodzenie naczyń krwionośnych zwiększając ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru. Twój lekarz regularnie dokonuje pomiaru Twojego ciśnienia, aby zadbać o jego utrzymywanie się w normalnym zakresie, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia powikłań.

Miażdżyca, choroba wieńcowa i udar

Mówiąc potocznie, miażdżyca to stwardnienie tętnic, czyli naczyń krwionośnych rozprowadzających krew od serca do reszty organizmu. Złogi tłuszczowe, nazywane płytkami oraz osady mineralne powodują stwardnienie tętnic, co zmniejsza ilość krwi płynącej do serca. W przypadku niedoboru krwi dopływającej do serca pacjent może odczuwać ból w klatce piersiowej, może też dojść do zawału serca. Stwardnienie tętnic jest również główną przyczyną choroby wieńcowej, określającej wszelkie stany chorobowe, w których dochodzi do zablokowania lub zwężenia powodującego zmniejszenie przepływu krwi do serca. Gdy do mózgu nie dociera odpowiednia ilość tlenu lub dochodzi do pęknięcia naczynia krwionośnego, może dojść do udaru wymagającego natychmiastowej interwencji medycznej.

Powiązane tematy

Potrzeby żywnościowe pacjentów dializowanych w dużym stopniu różnią się od potrzeb osób zdrowych.