Insulina jest białkiem, które przyjęte w postaci tabletki uległoby strawieniu w przewodzie pokarmowym. Dlatego chorzy na cukrzycę przyjmują ją w postaci wstrzyknięć podskórnych.
Wyróżnia się trzy główne typy cukrzycy:
- Typ 1
- Typ 2
- Cukrzyca ciężarnych
Choć cukrzyca typu 1 może występować zarówno u dorosłych jak i u dzieci, to jednak najczęściej występuje u dzieci i dlatego często jest nazywana „cukrzycą dziecięcą”. Ta postać cukrzycy może pojawić się nagle, gdy trzustka nie jest w stanie produkować insuliny z przyczyn genetycznych lub z powodu infekcji.
W przypadku cukrzycy typu 2 organizm nie produkuje dostatecznej ilości insuliny, nie wykorzystuje jej prawidłowo albo oba wymienione stany występują jednocześnie. Ta postać cukrzycy jest częstsza i zwykle dotyka dorosłych powyżej 40 roku życia. Jej źródłem są zwykle czynniki związane ze stylem życia, takie jak, otyłość, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta i stres.
Trzecim głównym typem cukrzycy jest cukrzyca ciężarnych, która występuje u 2–5% kobiet w ciąży. Chorobę tę można leczyć, jednak terapia wymaga wyjątkowej ostrożności i nadzoru medycznego, w celu ochrony zdrowia zarówno matki jak i jej dziecka. Po porodzie stan pacjentek może ulec poprawie lub może dojść do całkowitego zaniku cukrzycy.