Jaką ilość płynów mogę dziennie przyjmować?
Lekarz określa ilość płynów, jaką pacjent może dziennie przyjmować. Zazwyczaj jest to 0,5 litra plus pozostała ilość wydalanego moczu (w okresie 24 godzin). Należy pamiętać, że płyny to nie tylko napoje takie jak woda, kawa czy mleko, ale także posiłki w stanie płynnym w temperaturze pokojowej jak na przykład jogurt pitny, lody czy zupy.
Co mogę więc zrobić, aby kontrolować przyjmowanie płynów?
Picie bardzo małych ilości płynów z pewnością stanowi jedną z najtrudniejszych zmian w diecie pacjenta. Łatwym sposobem na kontrolowanie przyjmowanych ilości płynów jest napełnienie butelki ilością wody stanowiącą dzienną dozwoloną dawkę dla pacjenta. Można też podczas obiadu używać mniejszych szklanek, tak żeby oszukać własny umysł!
Co mam zrobić, kiedy poczuję pragnienie?
Aby zmniejszyć pragnienie, można skorzystać z wielu dobrych porad i wskazówek. Jedną z bardzo skutecznych metod jest po prostu przepłukanie ust lub płukanie gardła letnią wodą. Można tak robić nawet do 4 razy dziennie i wkładać sobie przy okazji pół plasterka cytryny do ust – poczujesz natychmiastową świeżość!
Jeśli kontrolowanie przyjmowania płynów stanowi duży problem dla pacjenta, innym sposobem na zmniejszenie pragnienia jest żucie gumy bez cukru. W bardzo gorące dni można przygotować sobie kostki lodu z niewielką ilością cytryny lub innym kwaśnym sokiem.