W późnym stadium PChN ważne jest uzyskanie spowolnienia progresji choroby prowadzącej do całkowitej niewydolności nerek. W przypadku niewydolności nerek, czyli obniżenia ich czynności poniżej 10 – 15% zwykłego funkcjonowania, konieczne jest wyrównanie strat poprzez dializę lub przeszczep nerek. Wartość współczynnika GFR decydującego o rozpoczęciu dializ zależy od wielu czynników (np. podstawowej choroby nerek, niedożywienia, objawy mocznicy itd.). Należy przestrzegać zaleceń lekarza.
Stadium 3b PChN
Trzecie stadium PChN jest podzielone na stadium 3a i stadium 3b. Stadium 3b należy do późnych stadiów PChN. Pacjenci w stadium 3b PChN mają umiarkowane uszkodzenie nerek a współczynnik GFR znajduje się na poziomie 30–44 ml/min.
Najczęstszymi objawami pojawiającymi się w tym stadium PChN są: nieprawidłowa morfologia krwi, niedożywienie, ból kości, mrowienie lub drętwienie, trudności z koncentracją i ogólne złe samopoczucie.
Stadium 4 PChN
W czwartym stadium PChN nerki są poważnie uszkodzone, przez co współczynnik GFR spada do poziomu 15–30 ml/min. Poza wcześniej wymienionymi objawami, w czwartym stadium PChN często występują: choroba kości, zespół niespokojnych nóg, świąd skóry i anemia. Anemia to stan niedoboru czerwonych ciałek krwi, którego objawami są zmęczenie, trudności z koncentracją, utrata apetytu, obrzęki (szczególnie nóg i okolic oczu), krótki oddech i bladość skóry.
Stadium 5 PChN
Uszkodzenie nerek w piątym stadium PChN przyczynia się do spadku współczynnika GFR poniżej 15 ml/min. Czynność nerek uległa obniżeniu do tego stopnia, że nie są w stanie pracować efektywnie. Choroba nerek spowodowała obniżenie ich czynności do poziomu, w którym konieczne jest zastosowanie leczenia nerkozastępczego.