Kto może zostać dawcą organów? Co jest głównym problemem transplantacji w Polsce? Jak wygląda życie po transplantacji? Czy pacjentka po przeszczepie nerki można urodzić dziecko? Ile osób w Polsce czeka na nowe życie i jak długo? Te i wiele innych kwestii było przedmiotem warsztatów z wiedzy o transplantacji, które odbyło się w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Młodzież ze szkół średnich z Wielkopolski i Podkarpacia, która włączyła się do akcji, została wyposażona w merytoryczną wiedzę nt. medycznych, prawnych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów, by planować i prowadzić teraz swoje własne działania informacyjno-promocyjne na rzecz dawstwa narządów. <o:p></o:p>
Wykład o medycznych aspektach przeszczepiania narządów wygłosił dr hab. n. med. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej w Wielkopolsce i Lubuskiem, główny ekspert medyczny akcji. Kwestie prawne przybliżyła mec. Wiktoria Nowak z Kancelarii Prawnej Komarnicka Korpalski. Kewstie etyczne poruszał wykład prof. dr hab. Ewy Baum z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. O życiu po transplantacji opowiedzieli eksperci akcji: Renata Maternik, Anna Ogrodowicz, Łukasz Maciejewski, Tomasz Mazur, Michał Adamski i Roman Błażejczak.
Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży zebranej w Urzędzie Marszałkowskim, jak i szkół uczestniczących w spotkaniu online. Po wykładach uczniowie chętnie zadawali pytania, a eksperci zorganizowali quizy z nagrodami.
Na uroczystości obecni byli Jacek Zawierucha, Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska; Marszałek Paulina Stochniałek, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego; Anna Jackowska, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Ewa Matuszak, Zastępca Dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego; Kinga Leśniewska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia urzędu Wojewódzkiego; Alicja Chachaj, Prezes Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu; prof. Rajmund Michalski, Prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki oraz Jan Stępniak z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.
To pierwsze z zaplanowanych szkoleń dla 29 szkół zakwalifikowanych do 16. edycji kampanii. Mając wiedzę przekazaną przez ekspertów, młodzież może rozpocząć organizację własnych akcji informacyjnych promujących ideę transplantacji i podpisywania oświadczeń woli.<o:p></o:p>