„Transplantacja - jestem na TAK!” to hasło muralu, który od dzisiaj mijają kierujący się na SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu. Takich osób jest kilkaset tysięcy każdego roku. Jeśli choć część z nich mural zainspiruje do rozmowy z bliskimi o możliwości oddania narządu do przeszczepu po śmierci, to projekt ma szansę realnie wpłynąć na liczbę przeszczepień w Polsce.
Z takim zamysłem kilka miesięcy temu Fresenius Medical Care ogłosił konkurs na projekt muralu wśród szkół uczestniczących w kampanii społecznej Drugie życie promującęj ideę tranplantacji. Spośród dwudziestu czterech prac, komisja konkursowa wybrała projekt Karoliny Pieczki, uczennicy Szkoły im. I. J. Paderewskiego, prowadzonej przez Edukację Lubasz, który zrealizowała Pamela Herot, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
- Cel kampanii Drugie życie to inicjowanie w przestrzeni publicznej rozmowy na temat transplantacji. Pracujemy już 16 rok z młodzieżą szkół średnich i nieustająco jesteśmy pod wrażeniem kreatywności i wrażliwości młodych ludzi. Wystarczy ich zainspirować, by w efekcie powstały naprawdę wielkie rzeczy. Odsłaniany dziś mural jest tego najlepszym przykładem - powiedział dr Jacek Zawierucha, organizator kampanii społecznej Drugie życie, Prezes Zarządu Fresenius Medical Care Polska.
To trzeci mural wspierający przeszczepy w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu. Wszystkie powstały w ramach projektu „Ściany mają mówić”.
- Ściany mają mówić to nasza idea. Podstawowym zadaniem szpitala jest leczyć i ratować życie naszych pacjentów, ale dodatkowo chcemy edukować. Mural ma zachęcać osoby przemieszczające się korytarzami naszego szpitala do przemyślenia oddania narządu do przeszczepienia osobie chorej, dla której transplantacja jest szansą na „drugie życie”. Ponieważ obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, jesteśmy przekonani, że mural podniesie świadomość ogromnej liczby ludzi na temat transplantologii” – powiedział Piotr Nowicki, Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Młoda autorka projektu graficznego nie kryje dumy z faktu, że jej praca będzie oglądana przez kolejnych kilka lat przez tak wiele osób i może przyczynić się do pomocy osobom, dla których transplantacja to ostatnia walka o życie.
- To niesamowite, że mój projekt zdobył uznanie kapituły konkursu i wygrał, ale jeszcze bardziej wyróżniające jest to, że od dziś będę mogła pochwalić się nim w rzeczywistości. Temat muralu był szczególny, to miejsce jest szczególne i ja sama dziś czuje się naprawdę dumna i wyróżniona – powiedziała Karolina Pieczek, uczennica Edukacji Lubasz.
Mural odsłonięto w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.